PORADNIK A-Z

Kierunek otwierania drzwi w kabinie prysznicowej

Kabina prysznicowa otwierana do wewnątrz.

Kabina prysznicowa wykonana na wymiar otwierana do wewnątrz-szkło o neutralnym odcieniu.

W którą stronę powinny otwierać się drzwi w kabinie prysznicowej?

Według naszego doświadczenia i doświadczeń naszych klientów najlepiej sprawdzają się drzwi prysznicowe otwierane do środka kabiny.

Główne zalety takiego rozwiązania to:

  • sucha podłoga w łazience- w porównaniu do drzwi otwieranych na zewnątrz,gdzie po kąpieli i otwarciu drzwi woda znajdująca się na drzwiach ścieka na podłogę łazienki
  • drzwi nie zabierają dodatkowego miejsca podczas otwierania co ułatwia aranżację łazienki
  • można drzwi pozostawić otwarte po kąpieli,dzięki czemu kabina szybko odeschnie bez wpływu na ilość miejsca w łazience

Warunkiem zastosowania takiego rozwiązania jest wykonanie odpowiedniego spadku podłogi w kabinie (pisaliśmy o tym -jaki spadek w kabinie) w wersji bez brodzika lub umieszczenie kabiny na brodziku.

kabina prysznicowa montowana na brodziku

Kabina prysznicowa zamontowana na wysokim brodziku akrylowym.

Aby drzwi w kabinie mogły otwierać się do wewnątrz- kabina powinna być  też odpowiednio duża. Po otwarciu – osoba wchodząca musi mieć miejsce,aby zamknąć za sobą drzwi.

Kabina z brodzikiem

Wykonujemy kabiny prysznicowe na wymiar i mocujemy je bezpośrednio na podłodze(na płytkach) lub na brodzikach. Brodzik może być płytki (może mieć zaledwie kilka cm wysokości) lub głęboki, wykonany z akrylu lub inny. Bywa montowany na murku lub ustawiony na podłodze.Najważniejsze jest,aby został odpowiednio wypoziomowany co zapewni skuteczny odpływ wody.

Kabina-wygoda dla osób starszych

Ułatwiające wejście -podwójne drzwi w kabinie prysznicowej

Wygodna kabina prysznicowa.Dwa skrzydła drzwi oraz brak progu znacznie ułatwiają wejście.

Kabina-wygoda dla osób starszych

22. Świetnym rozwiązaniem dla osób starszych lub schorowanych może być korzystanie z kabiny prysznicowej zamiast z wanny podczas kąpieli. Przewaga kabiny nad wanną wynika głównie z tego powodu,że do kabiny łatwiej się dostać, nie ma wysokiego progu jak jest w przypadku wanny. Dodatkowo dzięki zastosowaniu składanego krzesełka montowanego wewnątrz kabiny natryskowej. ,starsza osoba może korzystać z prysznica w pozycji siedzącej.
Należy zwrócić jednak uwagę aby podłoga w kabinie nie była zbyt śliska. Można to uzyskać ,stosując na podłogę specjalną matę antypoślizgową. Praktyczne mogą okazać się też różnego rodzaju uchwyty zamocowane na ścianach w kabinie.
foto:kabina z dwojgiem drzwi,uchwyty w kabinie

Jakie duże powinno być lustro?

Jaki wymiar lustra wybrać?

Jakie duże powinno być lustro?

Odpowiedź jest prosta-jak największe. Lustra sięgające sufitu i zajmujące całą szerokość pomieszczenia dają wrażenie zwielokrotnienia przestrzeni,rozjaśniają wnętrza, optycznie powiększają pomieszczenie.
Zdarza się ,że dużego lustra nie można wnieść do pomieszczenia bo hall jest zbyt wąski,klatka schodowa za mała lub schody zbyt kręte, wtedy jedynym wyjściem jest podział tafli na 2 lub więcej elementów lub zmniejszenie jego wymiaru .
foto: lustro w łazience na całą wysokość,na całą szerokość

Zalety stosowania drzwi szklanych bez futryn

Praktyczne drzwi szklane we wiatrołapie mocowane bez futryny.DRZWI SZKLANE BEZ FUTRYN-ZALETY

W porównaniu z drzwiami w ościeżnicach-drzwi szklane we wiatrołapie mocowane bez futryn mają wiele niezaprzeczalnych zalet.

Oto niektóre z nich:

  • tańszy koszt -nie trzeba  kupować  i instalować futryn
  • szersze światło przejścia przy tej samej szerokości wnęki drzwiowej
  • lepsze wykorzystanie przestrzeni w budynku-możliwość otwierania drzwi  w obydwie strony
  • wygoda- system samozamykania drzwi oraz blokada pozycji otwartych  drzwi
  • funkcja samozamykania drzwi *
  • łatwość wnoszenia  zakupów- wystarczy popchnąć lub pociągnąć za wygodny podłużny uchwyt drzwi i pomieszczenie staje otworem. Aby zamknąć wystarczy delikatnie popchnąć skrzydło szklane, a ono samo zamknie się i ustawi (zablokuje)  w  odpowiednim miejscu.

dotyczy drzwi z samozamykaczem.

Lustra wyszczuplające-prawda czy mit?

Czy lustra wyszczuplają?

I Tak i nie.
Niestety takie zabiegi są stosowane przez niektóre sieci handlowe w branży odzieżowej. Lustra znajdujące się w przymierzalniach są delikatnie wypukłe (zjawisko nie dostrzegalne gołym okiem) co stwarza wrażenie ,że wyglądamy w nich szczuplej niż w rzeczywistości ,przez co chętniej i częściej decydujemy się na zakup ubrania.
Ze względu, że jest to nieuczciwy zabieg marketingowy, w dostępnej sieci sprzedaży nie ma takich wyszczuplających luster. Wykonują je producenci na specjalne zamówienie sieci odzieżowych.
Dokonując zakupu lustra w zakładzie szklarskim otrzymamy przeważnie idealnie płaskie i gładkie lustro ukazujące rzeczywisty obraz.

Lustra do sali ćwiczeń fitness,siłowni,sali tańca

Lustra do sali ćwiczeń fitness,siłowni,sali tańca

Do tego celu najlepiej sprawdzają się duże lustra w których możemy obserwować całą naszą sylwetkę -od stóp do głów.

Standardowo wystarczają lustra o wysokości do 200cm lub 160cm zamocowane około 30-40cm nad podłogą.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Krawędzie takich zwierciadeł koniecznie powinny być zabezpieczone poprzez oszlifowanie lub czymś osłonięte np.ramą.

Alustra do siłowni-lustra do fitnessbyśmy mogli cieszyć się treningiem,tańcem ,ćwiczeniami lub zabawą lustra powinny zabezpieczać nas też przed zranieniem w przypadku pęknięcia, może się przecież zdarzyć ,że ktoś nas popchnie na szklaną taflę lub sami się potkniemy i zderzymy się ze szkłem,co wtedy? Przy uderzeniu w lustro ,może ono ulec rozbiciu ale nie może stanowić dla nas zagrożenia.

Pęknięte kawałki szkła powinny pozostać na swoim miejscu ,nie powinny odspoić się od ściany bo właśnie wtedy stwarzają dla nas olbrzymie zagrożenie. Aby do tego nie dopuścić należy stosować lustra bezpieczne, pokryte z tylnej strony specjalną folią, która ma za zadanie utrzymać razem wszelkie kawałki rozbitego lustra. Można zastosować specjalny stelaż mocujący lub zamocować lustro do podłoża przy pomocy specjalnego kleju.

Nic bardziej nie zmotywuje Cię do określonego zamierzonego wysiłku niż Ty sam i Twoje odbicie. Lustro ułatwi ci wykonywanie ćwiczeń i wskaże ewentualne błędy podczas ich wykonywania. Prędko zauważysz zmiany w twojej nowej sylwetce.

Jeżeli chcesz, aby lustra pokrywały całe powierzchnie ścian np. na szerokość 3,5 lub 10 metrów wtedy tafle luster łączymy ze sobą układając je jedna przy drugiej w taki sposób,aby stanowiły jedną całość. Wygląda to jak jedno bardzo szerokie lustro z widocznymi jedynie delikatnymi pionowymi składaniami.

Nietypowe kształty luster

Nietypowe kształty luster

Nietypowe kształty luster to np. trójkąt,koło ,fala,trapez,wielokąty ,owale itp.
Wykonanie takiego kształtu wymaga więcej pracy niż luster prostokątnych,dlatego koszty ich są zwykle wyższe. Wynika to nie tylko z dłuższego czasu ich wycięcia, ale też pracochłonnego pomiaru jak i późniejszej obróbki (szlifowanie krawędzi).  Często należy wykonać wcześniej odpowiedni szablon-wzorzec kształtu.Można go wyciąć ze sztywnego materiału np. kartonu lub płyty pilśniowej.

Otwory i wycięcia w lustrach

Otwory i wycięcia w lustrach

Zdarza się, że w miejscu gdzie zaprojektowaliśmy lustro, znajduje się kontakt, włącznik lub oprawa oświetleniowa. Co wówczas zrobić?
Możemy lustro zawiesić wyżej, niżej trochę w lewo lub w prawo od przeszkody ( :

A tak na poważnie to nie mamy się czym martwić.

Zawsze w razie potrzeby możemy wykonać odpowiednie wycięcie lub otwór w lustrze.
Należy zwrócić uwagę ,aby otwór ten nie był większy od maskownicy kontaktu lub lampy bo wtedy będzie widoczna szczelina.

Podświetlenie lustra, gniazdka,włączniki w lustrze

Podświetlenie lustra, gniazdka,włączniki w lustrze

Jeśli już zdarzy się,że w lustrze musi się znaleźć gniazdko elektryczne lub wyłącznik trzeba puszkę elektryczną podczas jej osadzania wysunąć ze ściany o tyle, aby po zamocowaniu lustra licowała lub nawet o 1-1,5mm odstawała od lustra, dzięki czemu gniazdko lub włącznik nie będzie bezpośrednio opierał się na szkle,bo w trakcie użytkowania docisk mógłby doprowadzić do uszkodzenia lustra. W lustrze należy wyciąć odpowiednie otwory pod puszki.