Silikon czy fuga,czyli co dać wokół lustra?

Jeśli nasze lustro zostało zamontowane we wnęce w płytkach ,wokół lustra powstała szczelina dylatacyjna. Przeważnie ma ona około 2-3mm szerokości lub czasami więcej. Spełnia ona ważne zadanie-zabezpiecza lustro przed uszkodzeniem ,zabezpiecza go przed wilgocią dzięki czemu znacznie zwiększa trwałość lustra oraz ukrywa i  maskuje krzywizny płytek wokół lustra.
Część osób preferuje wypełnienie szczeliny spoiną do płytek-fugą a pozostali silikonem. Co lepsze? Według naszego doświadczenia użycie fugi może spowodować uszkodzenie lustra,fuga jest zbyt twarda i w kontakcie z lustrem,podczas pracy budynku, wstrząsów, powstają naprężenia i szkło pęka.
Nie dzieje się tak w przypadku użycia silikonu.Silikon jest trwale elastyczny i świetnie pod względem mechanicznym zabezpiecza lustro przed pęknięciem i bezpośrednim stykiem z płytkami wokół lustra. Dodatkowo silikon uszczelnienia krawędzie lustra przed wilgocią znajdującą się w łazience,a ma to ogromny wpływ na jego żywotność. . Szczególnie lustra o znacznych gabarytach powinny być uszczelnione silikonem.
Silikony występują w wielu odcieniach kolorów i bez trudu można dopasować je do koloru płytek. Należy zwrócić uwagę aby silikon ten nie był agresywny chemicznie (ma charakterystyczny zapach octu) bo może przy styku z krawędzią  lustra spowodować korozję.  Najlepsze są silikony neutralne.

Uwaga, spoinowanie lustra można wykonać dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju pod lustrem, zazwyczaj trwa to około 2 dni . zależy to też od wilgotności i temperatury w pomieszczeniu.